ursuleți năzdrăvani

frânturi din viață

Printre ambarcatiuni, motoare, ancore si submarine….

9 comentarii

Am revenit acasa dupa o scurta vacanta petrecuta in orasul meu natal de pe malul Marii NEgre :).

Am profitat din plin de timpul petrecut acolo si am incercat sa-i ducem pe cei mici sa viziteze diferite obiective turistice din Constanta.

LUni, am fost sa vizitam Muzeul MArinei…din nefericire, exact luni si marti nu aveau program de vizita :(…dar, ne-au permis sa vizitam un mic parc din spatele muzeului unde ne-au spus ca au diferite ambarcatiuni , motoare, etc….Ni s-a parut grozav!

Baietii, mai ales D., au fost atat de incantati sa vada masinariile uriase, vapoare vechi , sa invarta tot felul de roti si sa traga manivele :). D. a insistat sa-i fac poze cu absolut tot ce vedeam noi acolo, ca sa aiba amintire si sa le vada el acasa in calculator :).

Dar haideti cu noi sa aruncati o mica privire 🙂

O uriasa elice trona in mijlocul parculetului.

O impresionanta colectie de ancore

Motoare uriase ce ne-au uimit prin dimensiunea lor gigantica. Bineinteles ca tati, care se pricepe, le-a dat si tot felul de detalii tehnice pe care eu nu le-as putea reda 😀

Torpile, tunuri , mine, au starnit curiozitatea lui D. si ne punea o multime de intrebari…

Vapoarele vechi cu lemnul uzat si scorojit de timp ne aminteau de povestile cu piratii marii 🙂

Submarinele au fost preferatele noastre, mai ales ca aveau culoarea rosie :). Am putut privi in interiorul lor prin niste  gemulete rotunde.

Ce poate fi mai distractiv pentru niste baieti decat sa poata invarti tot felul de volane, sa miste tot felul de „minuni” mecanice? ar fi stat baietii acolo cu orele!! Va dati seama ca noi am umblat cu maare grija, dar toate erau foarte rezistente!

Incheiem cu un final de  luptator: ” la ataaaaaaaaaac, marinari!!!!!” :D….si  nu uitati sa vizitati Muzeul MArinei daca ajungeti prin Constanta :).

 

9 gânduri despre „Printre ambarcatiuni, motoare, ancore si submarine….

  1. ce frumos!
    sigur mergem si noi cand ajungem la mare 🙂

  2. Cred ca si S. ar fi fost tare incantat aici- tare frumos ca au putut merge baieti tai, Coca!

  3. O experienta grozava pentru ursuleti, foarte interesante locuri de vizitat.

  4. peste tot este inchis lunea [muzee, gradini botanice, gradini zoologice], in toata tara.

    o sa ajung si eu la Constanta, poate vizitam si noi muzeul.:)
    multumim pentru recomandare!

  5. Pingback: O scurta vizita in orasul de la marginea Marii Negre | ursuletinazdravani

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s